Agregaty uprawowo-siewne: Klucz do efektywności w rolnictwie!

Agregaty uprawowo-siewne: Klucz do efektywności w rolnictwie!

W gospodarstwach rolnych wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny. Wśród nich znajdują się również agregaty uprawowo-siewne. To sprzęt, który umożliwia staranne przygotowanie podłoża przed planowanym siewem. Dzięki swojej uniwersalności tego typu agregaty umożliwiają wykonywanie wielu podstawowych prac. Odpowiednio wykorzystane stanowią klucz do uzyskania zwiększonej efektywności w produkcji. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką agregatów uprawowo-siewnych. 

Czym są agregaty uprawowo-siewne?

W dużym skrócie agregaty uprawowo-siewne to uniwersalne maszyny rolnicze, które sprawdzą się w niemal każdym gospodarstwie. Służą do starannego przygotowania gleby przed planowanym siewem. W zależności od ustawień pozwalają na: spulchnianie, rozdrabnianie i wyrównywanie podłoża. Ponadto agregaty umożliwiają równomierny zasiew i pod tym kątem zastępują siewniki. Dzięki temu siew jest prostszy, a efekty wzrostu roślin zwiększone. Nowoczesne agregaty projektowane są w ten sposób, aby w swojej funkcjonalności łączyły zastosowanie kilku innych urządzeń rolniczych. Z powodzeniem zastąpią w gospodarstwie glebogryzarki, brony i kultywatory. 

Podstawowe rodzaje agregatów uprawowych

To, jaki agregat uprawowo-siewny wybrać, zależy od głównych potrzeb rolnika. Pod względem ich zastosowania dzieli się je na trzy podstawowe grupy. Pierwszą z nich stanowią agregaty przedsiewne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do przygotowania gleby po zakończonej orce. W ten sposób tworzy się podstawy pod przyszły siew. Drugim rodzajem są agregaty uprawowo-siewne. To unikalne i funkcjonalne połączenie siewnika i agregatu przedsiewnego. Dzięki temu sprzęt jest bardziej uniwersalny i pozwala na wykonywanie wielu prac w gospodarstwie. 


Na rynku dostępne są jeszcze agregaty ścierniskowe. Wykorzystuje się je w ramach tzw. uprawy pożniwnej. Urządzenie pozwala na podcięcie, odwrócenie i spulchnienie wierzchniej warstwy podłoża. W ten sposób miesza się glebę z resztkami po żniwach oraz wyrównuje pole. 


Pod względem konstrukcji na rynku wyróżnia się agregaty zębowe i talerzowe. Jeżeli szukasz rozwiązania bardziej uniwersalnego, to warto zwrócić uwagę na modele talerzowe. Produkty te są jednak wyraźnie droższe  od modeli zębowych. Te ostatnie lepiej sprawdzają się przy uprawie przedsiewnej. 

Jak agregaty uprawowe zwiększają efektywność w rolnictwie?

Bez dwóch zdań umiejętne stosowanie wysokiej jakości agregatów uprawowo-siewnych korzystnie wpływa na zwiększenie wydajności gospodarstwa. Przede wszystkim sprzęt ten pozwala na przyspieszenie wielu podstawowych prac rolnych związanych z uprawą ziemi. Jeden agregat zastąpi kilka innych urządzeń, dzięki czemu optymalizuje się koszty prowadzonego gospodarstwa. Rolnik musi kupić mniej maszyn, aby zachować jednakową, a nawet wyższą wydajność. Ogranicza to również miejsce, które potrzebne jest do przechowywania posiadanych sprzętów rolniczych. 


Odpowiednie przygotowanie podłoża, a następnie równomierny wysiew, przekłada się na wzrost wydajności produkcji rolniczej. Po zastosowaniu agregatów uprawowo-siewnych odnotowuje się wyraźne przyspieszenie wzrostu roślin oraz zwiększenie produkcji. Oznacza to, że przy tym samym polu rolnik może zwiększyć swoje dochody i poprawić rentowność gospodarstwa rolnego. To niezwykle ważne w obecnych czasach, gdy każdego dnia trzeba budować swoją pozycję na rynku. 

Jaki agregat wybrać?

Warto zastanowić się nad tym, jaki agregat uprawowy wybrać. Przede wszystkim maszyna powinna być w pełni dostosowana do potrzeb rolnika. Pod uwagę należy wziąć m.in. powierzchnię uprawianego areału oraz specyfikę gruntu. Na rynku dostępne są agregaty oferujące szerokość roboczą od kilku do kilkunastu m2. Przy dużym areale warto postawić na modele z przedziału 8-12 m2. Poszczególne urządzenia różnią się również pojemnością siewnika. Standardem na rynku są zbiorniki od 400 do 1200 litrów. Oczywiście warto stawiać na produkty oferowane przez renomowanych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość, wydajność i niezawodność pracy przez wiele lat. Produkty te dostępne są w asortymencie naszej hurtowni rolniczej Rolnex. 

Zapraszamy do zakupów 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych maszyn rolniczych. To rozwiązania, które pozwolą Ci zwiększyć efektywność produkcji rolniczej. Proponowane w Rolnex urządzenia pochodzą od sprawdzonych producentów i dostępne są w atrakcyjnych cenach i z krótkim terminem dostawy. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym specjalistą. 

WSPÓŁPRACUJEMY Z NAJLEPSZYMI
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.