Awaria sprzętu podczas rozsiewania nawozu – jak uniknąć przestojów?
Każdy, kto zajmuje się rolnictwem wie, że wiosna to szczególny czas dla upraw – zrealizowane wtedy nawożenie roślin decyduje o jakości i wielkości plonów. Wszelkie przeszkody, które mogą stanąć na drodze do skutecznego nawożenia pola, takie jak awaria sprzętu, to nie tylko stres, ale i realna strata czasu oraz pieniędzy. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, by rozsiewacz nawozów nie zawiódł wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.
Skuteczne nawożenie roślin a rozsiewacz nawozów
Rozsiewacz do nawozów to maszyna rolnicza służąca do równomiernego rozprowadzania nawozów mineralnych na polu. Jego głównym zadaniem jest precyzyjne dawkowanie środka nawozowego w zależności od rodzaju uprawy, wymagań gleby i warunków atmosferycznych. Sprawnie działający rozsiewacz zapewnia równomierne nawożenie roślin, co przekłada się na lepsze wykorzystanie składników odżywczych i wyższe plony. Dlatego warto używać dobrego i sprawnie działającego rozrzutnika do nawozów. Niestety kontakt poszczególnych części maszyny z substancjami o różnych właściwościach ma na jej stan techniczny znaczny wpływ. Dlatego też konieczne jest kontrolowanie stanu rozsiewacza nawozów, konserwowanie go i niezwłoczne usuwanie wszelkich awarii.
Zaniedbanie rozsiewacza nawozów może prowadzić nie tylko do awarii sprzętu, ale też do nierównomiernego nawożenia roślin, utraty cennych składników odżywczych podczas niewłaściwej aplikacji, jak również do nadmiernego zużycia nawozu, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Nierównomierne nawożenie z kolei powoduje osłabienie roślin, mniejszą odporność na choroby i szkodniki, a także gorszą jakość i mniejszą ilość plonów.
Rodzaje rozsiewaczy do nawozów – jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Najlepszym sposobem wyeliminowania większości problemów z użytkowaniem rozsiewacza do nawozów, jest wybór odpowiedniego sprzętu, który najlepiej sprawdzi się w przypadku posiadanych upraw. Rozrzutniki do nawozów różnią się przede wszystkim wielkością i pojemnością zbiornika na nawóz, jak również systemem rozsiewania.
Rozsiewacze ze zbiornikami do 300 litrów są polecane do mniejszych upraw, nie większych niż 10 ha. Większe zbiorniki, mieszczące od 600 do 1200 litrów będą optymalne dla areałów od 10 do 50 ha. Największe zbiorniki, czyli takie które mają ponad 1200 litrów są najlepszym wyborem dla największych gospodarstw, które posiadają pola o powierzchni przekraczającej 50 ha. Największe zbiorniki rozsiewaczy mają nawet 4000 litrów.
Jeśli chodzi o systemy rozsiewania, to wyboru są zazwyczaj rozsiewacze z systemem jednotarczowym lub dwutarczowym, a także z systemem lejkowym. W sprzedaży można też znaleźć rozsiewacze zaprojektowane z myślą o specyfice konkretnych upraw, takie jak rozsiewacze kukuryźniki dedykowane do upraw kukurydzy czy rozsiewacze rzędowo-sadownicze, jak sama nazwa wskazuje zaprojektowane z myślą o nawożeniu upraw rzędowych oraz sadów.
Poza rozsiewaczami tarczowymi, które cieszą się największą popularnością, można też zapoznać się z alternatywnymi maszynami w postaci rozsiewaczy wahadłowych, które rozsiewają nawozy wykorzystując przewód rurowy wykonujący ruchy wahadłowe, jak i z rozsiewaczami pneumatycznymi, które aplikują nawozy z wykorzystaniem wytwarzanego przez siebie strumienia powietrza.
Wybierając rodzaj rozsiewacza do nawozów trzeba wziąć pod uwagę wielkość posiadanych upraw, typ stosowanych nawozów oraz oczekiwaną precyzję i efektywność pracy. Przykładowo rozsiewacze jednotarczowe mogą sprawdzić się w przypadku mniejszych gospodarstw, ponieważ są tańsze w eksploatacji i łatwiejsze w obsłudze, choć efektywność ich pracy jest niższa niż w przypadku rozsiewaczy dwutarczowych. Z kolei te drugie charakteryzuje większa wydajność, pozwalająca na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie nawożenia roślin i precyzja rozsiewu nawozów, co ma szczególne znaczenie w przypadku dużych upraw.
Przy wyborze rozsiewacza do nawozów warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania. Maszyny od renomowanych producentów są wykonane z materiałów odpornych na korozję, co jak już wspomnieliśmy wcześniej, z racji kontaktu poszczególnych elementów maszyny z różnymi substancjami, ma kolosalne znaczenie dla zapobiegania korozji i tym samym długiej żywotności rozsiewacza. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zakup urządzenia od solidnego producenta to gwarancja zarówno wsparcia technicznego, jak i dostępności do części do rozsiewacza nawozów.
Budowa rozsiewacza do nawozu
Podstawowe elementy rozsiewacza do nawozów to zbiornik, w którym umieszcza się nawóz, mechanizm dozujący regulujący ilość aplikowanego materiału oraz układ rozsiewający, zazwyczaj składający się z tarcz obrotowych z łopatkami. Tarcze te, obracając się z dużą prędkością, rozrzucają nawóz na określoną szerokość roboczą. Całość zamontowana jest na ramie, która może być zawieszana na ciągniku, choć może też stanowić konstrukcję samojezdną.
Kluczowe jest zapoznanie się z dokładną budową posiadanego rozsiewacza do nawozów, a także z zaleceniami producenta. Producenci maszyn rolniczych zawsze dokładnie instruują, jak skalibrować rozsiewacz, aby uzyskać oczekiwany efekt, przy określonej prędkości jazdy i założonej szerokości rozrzutu, dla poszczególnych rodzajów nawozów.
Części do rozsiewacza nawozów – na które warto zwracać szczególną uwagę?
Najważniejszym elementem, na który trzeba zwracać szczególną uwagę są łopatki. To elementy, który odpowiadają za prawidłowy rozrzut nawozu. Dlatego warto pamiętać, aby sprawdzić ich stan nie tylko po skończonej pracy, ale także pomiędzy uzupełnianiem partii nawozu w trakcie nawożenia roślin. Zaleca się, aby przecierać łopatki przed każdym napełnieniem zbiornika, najlepiej używając środek smarujący na bazie oleju. Dlaczego? Ponieważ tego typu produkt skutecznie rozpuszcza siarkę i inne składniki mineralne, które są obecne w nawozach, a które mają tendencję do gromadzenia się na częściach rozsiewaczy do nawozów w postaci osadów.
Właściwą praktyką jest też dopasowanie ilości nawozu do aktualnych potrzeb, aby nie przeładowywać zbiornika. Trzeba też zwracać uwagę na zużyte lub zniszczone części. W razie konieczności trzeba je niezwłocznie wymienić. Potrzebne części do rozsiewacza nawozów takie jak łożyska, łańcuchy, przekładnie, piasty i inne można bez trudu kupić w naszej hurtowni części i maszyn rolniczych. Oczywiście najlepiej inwestować w oryginalne części, gdyż zamienniki, choć tańsze, mają zazwyczaj niższą jakość, a tym samym zużywają i psują się szybciej, co powoduje kolejne postoje i dodatkowe koszty.
Jak dbać o rozsiewacz do nawozów?
Poza staranną konserwacją oraz naprawą lub wymianą zużytych i zepsutych części do rozsiewacza, należy regularnie czyścić rozsiewacz w czasie pracy i po niej, używać optymalnych, sugerowanych przez producenta ustawień do danego rodzaju nawozu, okresowo sprawdzać ustawienia oraz zamykać pokrywę zbiornika podczas przestojów, jeśli nawóz się w nim znajduje. Warto mieć także pod ręką zapasowe części do rozsiewacza – szczególnie te, które najczęściej się zużywają.
Po zakończeniu pracy rozsiewacz powinien zostać ustawiony na równej, twardej nawierzchni, najlepiej pod dachem. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac konserwacyjnych należy dokładnie oczyścić urządzenie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oczyszczenie tarcz wysiewających, otworów dozujących oraz zasuw. Należy również sprawdzić stan techniczny wszystkich połączeń i elementów – poluzowane śruby należy dokręcić, a zużyte lub uszkodzone części wymienić. W przypadku dostrzeżenia ubytków w powłoce zabezpieczającej poszczególne części przed korozją, trzeba je uzupełnić, zwłaszcza jeśli urządzenie ma być nieużywane przez dłuższy czas.
Jak zmaksymalizować efektywność nawożenia roślin?
Dobrej jakości, zadbany rozsiewacz do nawozów, który będzie miał właściwe ustawienia to połowa sukcesu. Należy jednak pamiętać, że maksymalny potencjał nawożenia roślin można osiągnąć dzięki prawidłowemu nawożeniu. Oznacza to przede wszystkim dobór odpowiedniego nawozu do potrzeb upraw. Należy też przeprowadzać aplikację we właściwych warunkach atmosferycznych, między innymi unikając silnego wiatru, dużego nasłonecznienia oraz zbyt małej lub zbyt dużej wilgotności. Aplikując nawóz do roślin trzeba również zachowywać odpowiedni tor jazdy, prowadzić wysiew nawozów ze stałą prędkością i pamiętać, że znaczne nierówności pola, przede wszystkim przy większej prędkości, mogą prowadzić do nierównomiernego rozrzutu nawozów.