Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze go sezonu zimowego

Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze go sezonu zimowego

Sezon zimowy wymaga odpowiedniego przygotowania maszyn rolniczych. Wszystko po to, aby przetrwały go bez strat i po małych pracach konserwacyjnych i serwisowych były gotowe do pracy na wiosnę w ramach rozpoczęcia nowego sezonu w gospodarstwie. W tym artykule eksperci Rolnex zwrócą uwagę na to, jak odpowiednio zabezpieczyć maszyny rolnicze przed sezonem zimowym. Zapraszamy do lektury.

Oczyść maszyny rolnicze po skończonych pracach

To podstawowe zadanie każdego rolnika. Po każdej pracy w polu należy dokładnie oczyścić maszyny rolnicze z zabrudzeń i pozostałości organicznych. W ten sposób zabezpiecza się sprzęt przed degradacją i dba o jego prawidłową i bezpieczną pracę. Gdy zbliża się sezon zimowy, to konserwacja maszyn i urządzeń rolniczych w tym zakresie powinna być jeszcze dokładniejsza. Rekomendujemy użycie wody pod ciśnieniem i dedykowanych preparatów (np. roztworów alkalicznych lub środków emulgujących). Dzięki temu dotrzesz do trudno dostępnych miejsc i pozbędziesz się z nich takich zabrudzeń jak: piasek, pył, błoto i pozostałości roślinne.

Sprawdź powłoki malarskie maszyn rolniczych

Starannie oczyszczone maszyny rolnicze powinny przeschnąć. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ich powłok malarskich pod kątem ewentualnych uszkodzeń, ognisk korozji itd. Jeżeli one występują, to należy je usunąć. Rdzę usuwa się za pomocą ręcznej szlifierki, papieru ściernego czy też drucianej szczotki. Następnie tak przygotowane miejsce się odtłuszcza i pokrywa dedykowaną farbą korozyjną, aby zabezpieczyć element konstrukcyjny przed dalszą degradacją. Taka konserwacja maszyn rolniczych pozwoli Ci na zwiększenie ich żywotności.

Konserwacja preparatami i smarami

Wybrane elementy konstrukcyjne i robocze maszyn rolniczych można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą preparatów, smarów lub olejów. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko ich degradacji oraz zachować ich sprawność na wiosnę. Pamiętaj też o tym, aby zadbać o sprawdzenie stanu akumulatora ciągnika rolniczego, alternatora i prądnicy. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek wiosną, gdy będziesz chciał użyć sprzętu po raz pierwszy w nowym sezonie.

Chroń maszyny rolnicze przed warunkami atmosferycznymi

Aby zwiększyć trwałość i żywotność maszyn rolniczych warto zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. W miarę możliwości warto trzymać ciągnik rolniczy i inne sprzęty pod zadaszeniem. Należy też zwrócić uwagę na to, aby pomieszczenie było odpowiednio wentylowane. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko powstawania wilgoci na obudowie maszyny, co sprzyja korozji. Jeżeli nie jest możliwe umieszczenie sprzętu pod dachem, to zadbaj o to, aby maszyny były przykryte plandeką, która zabezpieczy je przed opadami deszczu i śniegu.

Na wiosnę sprawdź maszyny przed ich użyciem

Oczywiście po sezonie zimowym maszyny również powinny przejść dokładne oględziny. Eksperci Rolnex rekomendują przeprowadzenie podstawowych prac serwisowych, sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych oraz ponowną weryfikację powłok malarskich. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój park maszyn będzie dobrze przygotowany do trudów kolejnego sezonu w gospodarstwie rolnym. Zachęcamy do starannej pielęgnacji posiadanego sprzętu rolniczego, aby zwiększyć jego żywotność oraz niezawodność w codziennej pracy.

WSPÓŁPRACUJEMY Z NAJLEPSZYMI
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.