Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciągnika rolniczego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciągnika rolniczego?

Z pewnością każdy właściciel gospodarstwa rolnego przyzna, że ciągnik rolniczy stanowi jego podstawowe wyposażenie. To ta maszyna pozwala na wykonywanie wielu podstawowych prac na polu i nie tylko. Właśnie dlatego staranny wybór ciągnika do gospodarstwa ma znaczenie. W tym artykule eksperci hurtowni Rolnex wskażą, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ciągnika rolniczego oraz jak dobrać jego parametry techniczne, w tym moc, do realnych potrzeb gospodarstwa. 

Czym kierować się przy zakupie ciągnika rolniczego?

Zakup ciągnika rolniczego wiąże się ze sporym wydatkiem. W związku z tym warto poprzedzić go dokładną analizą. Na początku warto zastanowić się nad tym, czy poszukujemy maszyny fabrycznie nowej, czy używanego ciągnika w dobrym stanie technicznym. Kolejnym krokiem jest oszacowanie budżetu, który chcemy przeznaczyć na zakup maszyny. Następnie można przejść do parametrów technicznych, jednak należy pamiętać o tym, że wybrane z nich dobierane są ze względu na wielkość i rodzaj gospodarstwa, o czym nieco więcej napisaliśmy w dalszej części artykułu. 


Kluczowe parametry techniczne i konstrukcyjne brane pod uwagę przy zakupie ciągnika rolniczego to m.in.:

 • moc silnika;
 • moment obrotowy;
 • zaawansowanie technologiczne (np. system IPM - intelignente zarządzanie mocą);
 • układ jezdny;
 • układ hamulcowy;
 • wielkość i masa maszyny;
 • kompatybilność z użytkowanymi w gospodarstwie maszynami;
 • rodzaj zastosowanej przekładni;
 • rodzaj układów TUZ i WOM;
 • maksymalna prędkość;
 • średnie spalanie w trakcie pracy na polu oraz jazdy.

Oczywiście podczas procesu zakupowego warto zastanowić się również nad dostępnością części zamiennych do danego modelu ciągnika oraz lokalizacją najbliższego punktu serwisowego. Z doświadczenia wiemy, że warto inwestować w maszyny od renomowanych i polecanych producentów, dzięki czemu łatwiej o ich utrzymanie w dobrym stanie technicznym oraz wykonanie ewentualnych napraw. 

Jak dobrać ciągnik do gospodarstwa?

Ciągnik rolniczy dobiera się m.in. ze względu na rodzaj wykonywanych w gospodarstwie prac. Jeżeli poszukujesz maszyny do prac ornych, to wówczas kluczowe parametry techniczne to moment obrotowy i wysoka moc. Jeżeli poszukujesz ciągnika, który będzie służył przede wszystkim do oprysków i siewu, to kluczowe powinny być takie rozwiązania jak WOM i układ jezdny. Maszyny tego typu często wykorzystywane są do transportu (np. płodów rolnych i drewna). Jeżeli taka jest Twoja potrzeba, to sprawdź rodzaj zaczepów w ciągniku oraz wydajność układu hamulcowego. Poddaj te parametry dokładnej analizie, aby odpowiednio dobrać maszynę do swoich realnych potrzeb i specyfiki prowadzonego gospodarstwa rolnego. 

Jak dobrać moc ciągnika do gospodarstwa?

Jednym z kluczowych parametrów ciągnika jest jego moc. Ta powinna być dostosowana bezpośrednio do wielkości gospodarstwa oraz specyfiki jego działalności. W przypadku mniejszych gospodarstw rolnych o areale do 10-20 ha z powodzeniem wystarczające powinny być ciągniki o mocy 45-70 kW, czyli około 70-95 KM. Gospodarstwa rolne posiadające obszerne grunty uprawowe powinny zwrócić uwagę na maszyny o mocy przekraczającej 100 KM. Im większe potrzeby rolnika, tym maszyna powinna być mocniejsza. Jeżeli oczekujesz od ciągnika na polu, że będzie współpracował z wielkimi i wydajnymi maszynami, to zwróć uwagę an urządzenia o mocy 128-168 kW, czyli około 175-230 KM. To bardzo wydajne maszyny rolnicze, które z powodzeniem zaspokoją potrzeby najbardziej wymagających odbiorców. Z doświadczenia wiemy jednak, że mniejsi rolnicy poszukują budżetowych rozwiązań i mniejszej mocy. Wówczas doskonale sprawdzają się ciągniki Lovol i Prokmar z naszej oferty, które z powodzeniem pozwolą na uprawę gospodarstw o powierzchni do kilkudziesięciu hektarów. 

Wysokiej jakości ciągniki od Rolnex

Tak naprawdę wybór ciągnika rolniczego do gospodarstwa jest kwestią indywidualną. Warto w procesie decyzyjnym uwzględnić wskazane przez nas czynniki, a w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą. Wybór dobrze dopasowanej maszyny do gospodarstwa sprawi, że zwiększysz jego efektywność przy jednoczesnej optymalizacji ponoszonych kosztów. W naszej ofercie przygotowaliśmy wysokiej jakości ciągniki rolnicze od producentów Lovol i Prokmar. To maszyny, które z powodzeniem zaspokoją potrzeby wielu gospodarstw rolnych w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z ich możliwościami oraz do kontaktu z naszym ekspertem. 

WSPÓŁPRACUJEMY Z NAJLEPSZYMI
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.