Oleje i smary do maszyn rolniczych

Oleje i smary do maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze narażone są na intensywną eksploatację w trudnych warunkach. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby starannie je serwisować i pielęgnować. Poszczególne mechanizmy wymagają regularnego smarowania. W tym celu można wykorzystać oleje oraz smary do maszyn rolniczych. Niezwykle ważne jest również to, aby olej silnikowy wymieniać zgodnie ze wskazaniami producenta i stanem eksploatacji maszyny. Z tego artykułu dowiesz się, jakie oleje i smary wybierać.

 

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych to podstawa

W ramach serwisowania maszyn rolniczych i przygotowania ich do kolejnych wyzwań związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, należy zadbać o kilka kluczowych kwestii. Jedną z nich jest regularna wymiana płynów eksploatacyjnych. W tym obszarze warto postawić na produkty oferowane przez renomowanych i sprawdzonych producentów. Wszystko po to, aby zadbać o wysoką jakość pracy maszyny oraz wydłużyć jej żywotność. Źle dobrane oleje i smary mogą być powodem problemów technicznych. Olej silnikowy do ciągnika należy wymieniać zgodnie ze wskazaniami producenta lub mechanika. Warto weryfikować stan techniczny ciągnika, bo może okazać się, że wymiana oleju niezbędna będzie nieco wcześniej. 


Wśród płynów eksploatacyjnych znajduje się też olej hydrauliczno przekładniowy do ciągnika. On również powinien być wymieniany regularnie. Dzięki temu można zadbać o utrzymanie pożądanej wydajności maszyny, wzrost bezpieczeństwa pracy oraz zminimalizować ryzyko ewentualnych usterek. Oleje silnikowe do ciągników rolniczych warto dobierać bezpośrednio do modelu posiadanej maszyny oraz rodzaju podzespołów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomendujemy kontakt ze specjalistą w tym zakresie.

Jak często smarować maszyny rolnicze?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej i trafnej odpowiedzi na to pytanie. Maszyny rolnicze, w tym m.in. ciągniki, należy smarować tak często, jak tego wymagają. Zależy to m.in. od skali eksploatacji sprzętu oraz jego stanu technicznego. W przypadku mocno wysłużonych maszyn i podzespołów może okazać się, że podczas prac polowych niezbędne będzie ich smarowanie nawet co kilka godzin. W jeszcze innych, w tym w innowacyjnych maszynach oferowanych przez Rolnex, smarowanie może być niezbędne dopiero po kilkuset roboczogodzinach. Z doświadczenia wiemy, że trudno wskazać konkretny termin czy też liczbę godzin. Jest to związane z tym, że poszczególne podzespoły zużywają się w różnym tempie, a sam charakter wykorzystywania maszyn rolniczych także bywa różny. 


Rekomendowaną częstotliwość smarowania sprzętu rolniczego można znaleźć w instrukcjach obsługi danych maszyn i podzespołów. Producenci podają w nich również odpowiednie klasy smarów i rodzaje olejów, które powinny być używane przy danym modelu maszyny. Jest jednak kilka prawideł, których warto się trzymać. Dla przykładu wysokoobrotowe łożyska powinno się smarować 1-2 razy w sezonie. Jednocześnie należy uważać na to, aby nie przesadzić z ilością aplikowanego smaru. W przypadku maszyn rolniczych, zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może negatywnie wpływać na całą konstrukcję i jakość pracy. Im większa intensywność pracy danej maszyny, tym częściej trzeba ją smarować. 

Czy rodzaj wybranego smaru ma znaczenie?

Jako właściciel gospodarstwa rolnego lub osoba oferujące serwisowanie maszyn rolniczych musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wybór smaru ma znaczenie. Poszczególne produkty różnią się klasą, właściwościami oraz potencjałem zastosowania. W związku z tym bardzo ważne jest dobieranie rodzaju smaru bezpośrednio do danego typu urządzenia, zgodnie z informacjami podanymi przez producenta. W rolnictwie najczęściej korzysta się ze smarów uniwersalnych oznaczonych klasą NLGI 2, które klasyfikowane są jako miękkie. Przed zakupem smaru z naszej oferty zapoznaj się z jego parametrami technicznymi i dopasuj do swoich potrzeb. Nieco inne właściwości powinny posiadać środki smarne użytkowane do: przekładni zamkniętych, przekładni otwartych, łożysk tocznych i ślizgowych czy też łożysk ślizgowych i uszczelnień.

Skorzystaj z naszej oferty

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą olejów i smarów do maszyn rolniczych przygotowaną przez ekspertów naszej hurtowni Rolnex. Od lat specjalizujemy się w dostarczaniu na rynek wysokiej jakości produktów od cenionych producentów. Posiadamy środki smarne i płyny eksploatacyjne wykorzystywane na co dzień w rolnictwie, które pasują do większości maszyn użytkowanych na polskich wsiach. W przypadku wątpliwości zakupowych zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Życzymy udanych zakupów w sklepie Rolnex.

WSPÓŁPRACUJEMY Z NAJLEPSZYMI
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.