Szybki przegląd techniczny maszyn rolniczych przed sezonem - czego nie można pominąć?

Szybki przegląd techniczny maszyn rolniczych przed sezonem - czego nie można pominąć?

Bez wątpienia obowiązkiem każdego gospodarza jest przeprowadzenie regularnej konserwacji i prac naprawczych w maszynach rolniczych. Należy poddawać je okresowym przeglądom technicznym i oględzinom. Wszystko po to, aby zachować ich wysoką wydajność pracy oraz bezpieczeństwo eksploatacji. Prace konserwacyjne minimalizują ryzyko ewentualnych usterek, które mogą zaburzyć plan prac w polu oraz wiązać się z dużymi stratami finansowymi. Sprawdź, czego nie można pominąć podczas przeglądu maszyny rolniczej przed sezonem. 

Okres zimowy jest niezwykle ważny

Okres między sezonami produkcji rolnej to czas, w którym należy odpowiednio zadbać o posiadane maszyny. To optymalny moment na wykonanie serwisowania sprzętu oraz niezbędnych prac naprawczych. Te niezbędne są po każdym sezonie, ponieważ maszyny narażone są na intensywną eksploatację i różnego rodzaju mniejsze i większe usterki. Odpowiednia pielęgnacja sprzętu rolniczego zmniejszy ryzyko ich występowania oraz sprawi, że zawsze będziesz dobrze przygotowany do kolejnego sezonu. To coś, na co zwracamy uwagę każdemu naszemu klientowi. W związku z tym w okresie zimowym warto postawić na odpowiednie przechowywanie maszyn rolniczych, najlepiej w garażu lub pod wiatą. Trudne warunki atmosferyczne i wilgoć negatywnie wpływają na stan techniczny maszyn oraz mogą prowadzić do usterek ich elementów konstrukcyjnych. Właściwa pielęgnacja maszyny znacznie wydłuży jej żywotność oraz zwiększy efektywność prowadzonego gospodarstwa rolnego. 

Jakie prace należy wykonać od razu po sezonie?

Prace konserwacyjne można podzielić na te, które wykonuje się od razu po skończonym sezonie oraz te wykonywane tuż przed kolejnym sezonem. Po zakończonych pracach rolnych konserwacja obejmuje:

 • sprawdzenie stanu filtrów powietrza i paliwa (należy je wymienić, jeżeli tego wymagają);
 • sprawdzenie stanu płynu chłodniczego i uzupełnia jego brak (płyn należy całkowicie wymienić po 3000 motogodzin lub raz na trzy lata);
 • wymianę olejów przekładniowych i silnikowych;
 • wyjęcie akumulatora lub uruchamianie pojazdu w czasie mrozów;
 • staranne wyczyszczenie maszyny rolniczej i zabezpieczenie jej przed korozją;
 • inne podstawowe prace naprawcze.

Szybki przegląd i przygotowanie maszyny tuż przed sezonem 

Na kilka tygodni przed zbliżającym się sezonem należy ponownie sprawdzić maszyny rolnicze. Wówczas przeprowadza się takie prace serwisowe, jak m.in.:

 • uzupełnienie powłok malarskich;
 • dolanie wody spuszczonej na zimę;
 • sprawdzenie ciśnienia w oponach;
 • sprawdzenie stanu akumulatora;
 • ewentualne uzupełnienie płynu hamulcowego;
 • sprawdzenie elektryki (np. oświetlenie). 

Jeżeli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości lub wymaga napraw, to nie czekaj z nimi. Im szybciej się z tym uporasz, tym Twój sprzęt będzie lepiej przygotowany na kolejny sezon pracy w gospodarstwie rolnym. Nasi specjaliści pomogą Ci odpowiedzieć na wiele technicznych pytań związanych z naprawami, w tym m.in.:

 • jakie tarcze hamulcowe do danego ciągnika wybrać?;
 • jak rozebrać przedni napęd w zetorze?;
 • jaki zestaw naprawczy do c360 sprawdzi się najlepiej?;
 • jak ustawić agregat uprawowy?;
 • jaki rozsiewacz nawozu pasuje do danego ciągnika?;
 • i wiele więcej. 

Zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rolnex, którzy pomogą Ci na bazie wieloletniego doświadczenia w branży i znajomości maszyn rolniczych. 

Sposób konserwacji dostosuj do typu maszyny 

Oczywiście sposób konserwacji maszyny rolniczej należy bezpośrednio dopasować do jej rodzaju. Wybrane sprzętu mają nieco inną specyfikę eksploatacji. Przekłada się to na elementy, które wymagają dokładnego przeglądu po i przed sezonem. Każdy gospodarz powinien przyłożyć do tego należytą wagę. Od tego zależą bezpieczeństwo pracy i jej wydajność. W trakcie sezonu po każdym powrocie z pola należy oczyścić maszynę i sprawdzić jej stan techniczny. To podstawowy obowiązek rolnika, który chce zwiększyć swoją efektywność i zminimalizować ryzyko ewentualnych strat. 

Części zamienne od Rolnex

Jeżeli podczas przygotowań do sezonu wykonujesz prace naprawcze, to warto skorzystać z oferty hurtowni rolniczej Rolnex. To miejsce, w którym znajdziesz części do ciągników rolniczych i innych maszyn. To wiele tysięcy produktów, które pozwolą na doprowadzenie sprzętu do odpowiedniego stanu technicznego. Wybrane części warto mieć zawsze pod ręką. Dotyczy to przede wszystkim tych elementów, które w sezonie są bardziej narażone na eksploatację i wymienia się je z większą częstotliwością. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do zakupu części rolniczych w sklepie Rolnex. 

WSPÓŁPRACUJEMY Z NAJLEPSZYMI
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.